Populära fastighetssökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havsutsikt Hiss Lyxig Nybyggnad Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård
    Alicante Almería Barcelona Benahavís Calpe / Calp Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Estepona Fuerteventura Girona Ibiza Madrid Mallorca Marbella Mazarrón Mijas Murcia Málaga Orihuela Palma de Mallorca Teneriffa Torrevieja Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper

Populära hyressökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havet/Stranden Havsutsikt Hiss Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård Utsikt över bergen
    Alicante Almería Almuñécar Altea Barcelona Calvià Costa Blanca Costa del Sol Dénia Gran Canaria Granada Ibiza Madrid Mallorca Marbella Murcia Málaga Nerja Orihuela Palma de Mallorca San Javier Teneriffa Torre-Pacheco Torrevieja Torrox Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper
  • Jag vill annonsera på thinkSPAIN

    Jag letar efter en fastighetsmäklare i:

    Alicante Almería Barcelona Castellón Cádiz Girona Granada Málaga Tarragona Valencia
    Se alla fastighetsmäklare
  • Karta / Rita ditt område

    Använd vår interaktiva karta för att hitta fastigheter

Senaste sökningar

    Fastighetsmäklare i Madrid stad Fastighetsmäklare i Mogán Advokat / juridiskt ombud i Gandia Fastighetsmäklare i Roses Advokat / juridiskt ombud i Valencia stad Advokat / juridiskt ombud i Costa Blanca Advokat / juridiskt ombud i Aguilas Fastighetsmäklare i Benalmádena Fastighetsmäklare i Artà Fastighetsmäklare i Javea / Xàbia Fastighetsmäklare i Los Alcázares Advokat / juridiskt ombud i Huelva Hypoteksmäklare i Marbella Fastighetsmäklare i Costa Almería
  • Hjälp och info

    Hur kan vi hjälpa dig?

    • Artiklar och guider
    • Annonsörsinloggning

    Populära sökningar

    Köpa fastighet i Spanien Flytta till Spanien Livet som pensionär i Spanien Leva i Spanien Arbeta i Spanien Topplägen & Fastigheter Ekonomi, juridik och skatteregler Hitta rätt fastighet Spansk kultur och livsstil Regioner i Spanien Flyttprocessen Transport Hälso- och sjukvård Hushåll Fastighetsmarknaden Alicante Språk och integration Säkerhet Mallorca Hitta jobb
  • Annonsörsinloggning
thinkSPAIN Logo Fastigheter

Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola, Málaga

  • 745 000 €
  • 114 m2
  • 2
  • 2
Fastigheter

745 000 €

Ref. 9829788

  • 2 sovrum Lägenhet till salu i Fuengirola med pool garage - 745 000 € (Ref: 9829788)
1/41

745 000 €

Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola, Málaga

  • 114 m2
  • 2
  • 2

Beskrivning

Exklusiv lägenhet med havsutsikt i Higuerón West · Costa del Sol · lyx, design och livsstil

Upptäck denna unika bostad i Higuerón West, ett av de mest exklusiva, moderna och etablerade bostadsområdena på hela Costa del Sol. En premiumlivsmiljö där modern arkitektur, natur, integritet och förstklassiga tjänster kombineras för att skapa en exceptionell medelhavslivsstil mellan hav och berg.

Denna eleganta, minimalistiska lägenhet på högsta våningen är inte bara ett hem, utan en komplett livsstilsupplevelse på Costa del Sol: öppna vyer över Medelhavet, bergen och grönområden ger en unik känsla av ljus, rymd och välbefinnande.

Bostaden säljs fullt möblerad med exklusiva italienska designmöbler och är inflyttningsklar. Den har 2 sovrum och 2 badrum, båda med golvvärme. Master bedroom är en suite med walk-in-closet, eget badrum och direkt tillgång till en privat terrass med utsikt över poolområdet och bergen – perfekt för solnedgångar.

Hjärtat i bostaden är det rymliga öppna vardagsrummet och matsalen, som är betydligt större än genomsnittet i området. Det är integrerat med ett fullt utrustat premiumkök med högkvalitativa vitvaror, naturstensdetaljer och stora fönster från golv till tak som öppnar upp mot den sydostvända huvudterrassen. Här kan du njuta av vackra soluppgångar och havsutsikt.

Tack vare två stora terrasser med olika väderstreck kan du njuta av solen hela dagen – en sällsynt och mycket eftertraktad egenskap på Costa del Sol.

Bland extra funktioner finns Airzone-klimatsystem, elektriska persienner, 2 garageplatser i underjordiskt garage, privat förråd samt laddstation för elbil.

Resortliv i privat bostadskomplex

Att bo i Higuerón West innebär tillgång till en säker, privat och resortliknande miljö skapad för komfort, välmående och livskvalitet året runt.

Området erbjuder 24-timmars säkerhet, stora grönområden, promenadstråk, hundpark samt gratis shuttle-service för boende till Carvajal-stranden, tågstationen, stormarknader, restauranger och Benalmádena Pueblo.

Gemensamma faciliteter inkluderar:
- Två pooler, inklusive en 50 meter lång – den största i Higuerón West
- Moderna coworking-ytor för distansarbete
- Direkt tillgång till Higuerón Sport Club & Spa

Som boende har du även tillgång till det exklusiva 5★ hotellet Higuerón Curio Collection by Hilton med lyxigt spa, toppmodernt gym, padel-, tennis- och beachvolleyplaner samt gastronomi i toppklass, inklusive Michelinrestaurangen Sollo.

Privilegierat läge

Beläget i den prestigefyllda Reserva del Higuerón med utmärkta kommunikationer över hela Costa del Sol:
- Stränder bara några minuter bort
- Málaga stad
- Málaga internationella flygplats
- Benalmádena och Fuengirola
- Marbella och Puerto Banús

En perfekt plats för dig som vill kombinera lugn, lyx och tillgänglighet.

Investering & livskvalitet

Perfekt som permanent bostad, lyxigt semesterboende eller investering med hög avkastning på Costa del Sol. Ett hem där design, natur, premiumtjänster och läge skapar en exceptionell livsstil.

Plats

El Higuerón, Fuengirola, Málaga Platsen har inte angetts.

Funktioner

  • Lägenhet
  • Sovrum: 2
  • Badrum: 2
  • Byggtomt: 0 m2

Hittade du ett fel?

Berätta vad du har upptäckt för att korrigera det

Amorteringskalkylator

€
€
%

2 365 € per månad*

+ 53 850 € skatter (52 150 €) & utgifter (1 700 €)*

*Observera att resultaten endast är en guide och inte ett inteckning eller offert.

Kontakta annonsören

Hur kan vi hjälpa dig?

€

This field is required

Kontrollera felen ovan
Om annonsören har angett ett kontakttelefonnummer, ser du det efter att du fyllt i och skickat detta frågeformulär.

Ref. 9829788

Genom att skicka in detta formulär, bekräftar du att du samtycker till våra Användarvillkor och vår sekretesspolicy.

Dela

Relaterade fastigheter

3 sovrum Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola med pool garage - 690 000 € (Ref: 9830325) 2 sovrum Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola med pool garage - 699 900 € (Ref: 9672643) 2 sovrum Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola med pool garage - 575 000 € (Ref: 8446498) 2 sovrum Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola med pool garage - 690 000 € (Ref: 8721875)

Annons

  1. Spanien
  2. Andalusien
  3. Málaga
  4. Costa del Sol
  5. Fuengirola
  6. El Higuerón
  7. 2 sovrum Lägenhet till salu i El Higuerón, Fuengirola med pool garage - 745 000 € (Ref: 9829788)