Populära fastighetssökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havsutsikt Hiss Lyxig Nybyggnad Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård
    Alicante Almería Barcelona Benahavís Calpe / Calp Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Estepona Girona Gran Canaria Ibiza Madrid Mallorca Marbella Mazarrón Mijas Murcia Málaga Orihuela Palma de Mallorca Teneriffa Torrevieja Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper

Populära hyressökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havet/Stranden Havsutsikt Hiss Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård Utsikt över bergen
    Alicante Almería Almuñécar Altea Barcelona Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Estepona Gran Canaria Granada Ibiza Madrid Mallorca Marbella Murcia Málaga Orihuela Palma de Mallorca San Javier Teneriffa Torrevieja Torrox Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper
  • Jag vill annonsera på thinkSPAIN

    Jag letar efter en fastighetsmäklare i:

    Alicante Almería Barcelona Castellón Cádiz Girona Granada Málaga Tarragona Valencia
    Se alla fastighetsmäklare
  • Karta / Rita ditt område

    Använd vår interaktiva karta för att hitta fastigheter

Senaste sökningar

    Hypoteksmäklare i Madrid stad Advokat / juridiskt ombud i Valencia Fastighetsmäklare i Aguilas Advokat / juridiskt ombud i Alicante Fastighetsmäklare i San Pedro del Pinatar Fastighetsmäklare i Calpe / Calp Fastighetsmäklare i Guardamar del Segura Fastighetsmäklare i Costa del Sol Fastighetsmäklare i Alicante Fastighetsmäklare i Arona Advokat / juridiskt ombud i Costa Blanca Fastighetsmäklare i Costa Blanca Advokat / juridiskt ombud i Costa Blanca Advokat / juridiskt ombud i Ayamonte
  • Hjälp och info

    Hur kan vi hjälpa dig?

    • Artiklar och guider
    • Annonsörsinloggning

    Populära sökningar

    Köpa fastighet i Spanien Flytta till Spanien Livet som pensionär i Spanien Leva i Spanien Arbeta i Spanien Topplägen & Fastigheter Ekonomi, juridik och skatteregler Hitta rätt fastighet Spansk kultur och livsstil Regioner i Spanien Flyttprocessen Transport Hälso- och sjukvård Hushåll Fastighetsmarknaden Alicante Språk och integration Säkerhet Mallorca Hitta jobb
  • Annonsörsinloggning
thinkSPAIN Logo Fastigheter

Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas, Málaga

  • 369 000 €
  • 106 m2
  • 3
  • 2
Fastigheter

369 000 €

Ref. 9830323

Samtal
  • 3 sovrum Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda med garage - 369 000 € (Ref: 9830323)
1/6

369 000 €

Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas, Málaga

  • 106 m2
  • 3
  • 2

Beskrivning

Korttidsuthyrningar är inte tillåtna av bostadsrättsföreningen.

Ljust, fullt möblerad lägenhet i hörnläge på första våningen med 3 sovrum och 2 badrum, en rymlig terrass och imponerande panoramautsikt över havet.

Det här västläge-hemmet imponerar med sitt ljusinsläpp, tack vare fönster i alla rum, inklusive de två badrummen. Det rymliga vardagsrummet med matplats har en fungerande öppen spis och ett kök i öppen planlösning i bra storlek med en frukostbar och ett fönster mot framsidan av bostaden. En rymlig terrass på 24 m² nås via skjutbara glasdörrar från vardagsrummet och ett sovrum. Terrassen är helt inhägnad med glasgardiner och erbjuder imponerande utsikt över havet, landsbygden, Gibraltar och Afrika. Det finns gott om plats för att sitta, äta och koppla av i solen. Terrassen har även ett praktiskt förrådsskåp.

De tre dubbla sovrummen i bra storlek är ljusa och utrustade med utvändiga persienner och inbyggda garderober. Det stora sovrummet har en liten balkong med utmärkt havsutsikt och ett en-suite-badrum med dubbel handfat samt ett badkar med dusch ovanför. Det andra badrummet har en ny tillagd walk-in-dusch.

Lägenheten nås enkelt från blockets huvudentré via endast 9 trappsteg ned, och det finns flera gemensamma parkeringsplatser framför byggnaden. Bostaden säljs fullt möblerad och har dessutom varm- och kall luftkonditionering i alla rum, en nyligen tillagd vedeldad öppen spis, marmorgolv, ett värdeskåp, dubbelglas, persienner på alla sovrum, myggnät på alla fönster samt glasgardiner. Bostadsområdet är inhägnat, lugnt och välskött, med en attraktiv gemensam pool som är öppen året runt, samt toaletter och en omklädningsyta.

Ett litet urval av barer och restauranger finns i närheten (inklusive den välkända italienska restaurangen Miel y Nata och Millenium Bar), och du tar dig dit till fots på bara 5 minuter. Boendet ligger även endast en 5-minuters promenad från närmaste busshållplats. Goda transportförbindelser finns via anslutning till AP7-avgiftsmotorvägen, samt till kustvägen A7. Cirka 30 minuters bilresa till Málaga flygplats, 15 minuter till Marbella och 12 minuter till Fuengirola.

Calahonda är ett mycket grönt område med många promenadstigar och fantastisk utsikt. Här finns utmärkta bekvämligheter, inklusive flera stormarknader, läkare, apotek, restauranger och barer, och området erbjuder ett brett utbud av sportaktiviteter. Golf Club La Siesta har en 9-håls par 3-bana, och Club Del Sol är en stor tennisklubb som erbjuder tennis, squash, padeltennis och ett fitnesscenter. Det finns många fina stränder att besöka—La Luna Beach eller Royal Beach har härliga sandstränder och utmärkta restauranger.

Från Calahonda har du också tillgång till kustpromenaden som ansluter La Cala de Mijas till Cabopino, och den byggs för närvarande ut mot Fuengirola, med ett urval av fantastiska strandbarer längs vägen.

Ett utmärkt ställe att bo året runt eller som fritidsbostad!

Plats

Sitio de Calahonda, Mijas, Málaga Platsen har inte angetts.

Funktioner

  • Lägenhet
  • Sovrum: 3
  • Badrum: 2
  • Byggtomt: 0 m2
  • Golvnummer: 1
  • Byggt år: 2002

Hittade du ett fel?

Berätta vad du har upptäckt för att korrigera det

Amorteringskalkylator

€
€
%

1 171 € per månad*

+ 27 530 € skatter (25 830 €) & utgifter (1 700 €)*

*Observera att resultaten endast är en guide och inte ett inteckning eller offert.

Kontakta annonsören

Hur kan vi hjälpa dig?

€

This field is required

Kontrollera felen ovan

Ref. 9830323

Genom att skicka in detta formulär, bekräftar du att du samtycker till våra Användarvillkor och vår sekretesspolicy.

Dela

Relaterade fastigheter

2 sovrum Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas med pool garage - 325 500 € (Ref: 9614224) 3 sovrum Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas med pool - 363 000 € (Ref: 9819227) 2 sovrum Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas med pool garage - 309 000 € (Ref: 9807068) 1 sovrum Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas med pool - 299 000 € (Ref: 9806841)

Annons

  1. Spanien
  2. Andalusien
  3. Málaga
  4. Costa del Sol
  5. Mijas
  6. Mijas Costa
  7. Calahonda
  8. Sitio de Calahonda
  9. 3 sovrum Lägenhet till salu i Sitio de Calahonda, Mijas med garage - 369 000 € (Ref: 9830323)
Samtal