Populära fastighetssökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havsutsikt Hiss Lyxig Nybyggnad Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård
    Alicante Almería Barcelona Benahavís Calpe / Calp Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Estepona Girona Gran Canaria Ibiza Madrid Mallorca Marbella Mazarrón Mijas Murcia Málaga Orihuela Palma de Mallorca Teneriffa Torrevieja Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper

Populära hyressökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havet/Stranden Havsutsikt Hiss Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård Utsikt över bergen
    Alicante Almería Almuñécar Altea Barcelona Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Estepona Gran Canaria Granada Ibiza Madrid Mallorca Marbella Murcia Málaga Orihuela Palma de Mallorca San Javier Teneriffa Torrevieja Torrox Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper
  • Jag vill annonsera på thinkSPAIN

    Jag letar efter en fastighetsmäklare i:

    Alicante Almería Barcelona Castellón Cádiz Girona Granada Málaga Tarragona Valencia
    Se alla fastighetsmäklare
  • Karta / Rita ditt område

    Använd vår interaktiva karta för att hitta fastigheter

Senaste sökningar

    Fastighetsmäklare i Roses Fastighetsmäklare i Almuñécar Fastighetsmäklare i Murcia stad Advokat / juridiskt ombud i Costa Blanca Fastighetsunderhåll / -skötsel i Costa Blanca Fastighetsmäklare i Orihuela Advokat / juridiskt ombud i Granada Fastighetsmäklare i Madrid stad Fastighetsmäklare i Javea / Xàbia Fastighetsmäklare i Cómpeta Advokat / juridiskt ombud i Costa de la Luz Advokat / juridiskt ombud i Costa Cálida Advokat / juridiskt ombud i Orihuela Fastighetsmäklare i Artà
  • Hjälp och info

    Hur kan vi hjälpa dig?

    • Artiklar och guider
    • Annonsörsinloggning

    Populära sökningar

    Köpa fastighet i Spanien Flytta till Spanien Livet som pensionär i Spanien Leva i Spanien Arbeta i Spanien Topplägen & Fastigheter Ekonomi, juridik och skatteregler Hitta rätt fastighet Spansk kultur och livsstil Regioner i Spanien Flyttprocessen Transport Hälso- och sjukvård Hushåll Fastighetsmarknaden Alicante Språk och integration Säkerhet Mallorca Hitta jobb
  • Annonsörsinloggning
thinkSPAIN Logo Fastigheter

Lägenhet till salu i Girona stad, Girona

  • 750 000 €
  • 102 m2
  • 3
  • 2
Fastigheter

750 000 €

Ref. 9832277

Samtal
  • 3 sovrum Lägenhet till salu i Girona stad - 750 000 € (Ref: 9832277)
1/24

750 000 €

Lägenhet till salu i Girona stad, Girona

  • 102 m2
  • 3
  • 2

Beskrivning

Dils presenterar denna exklusiva lägenhet i en av de mest intressanta byggnaderna i Girona, känd som Casa Arnau, som uppfördes under andra hälften av 1800-talet, år 1856, och som erinrar om sitt ursprung i novecento-stil.

Denna byggnad är en av de äldsta på den gata där den ligger, en av stadens mest välkända. Den består av en bottenvåning, avsedd för kommersiella verksamheter, och ytterligare åtta våningar. Den stillsamma enkelheten i fönster- och balkonglinjerna möts av en genomtänkt inredning på utsidan, med stuckaturer i bränd lera med växt- och geometriska motiv. Det är också värt att framhäva entrén till vestibulen i portalen, som har bevarats och restaurerats enligt mönster från arabisk arkitektur, med hästskobågar inramade av den typiska alfiz-prydnaden.

Resultatet av denna utsökta renovering leder oss till att erbjuda er en av de bästa bostäderna ni kan hitta just nu i Girona. Njut av ett utmärkt läge på en av stadens mest välkända gator, bara några meter från de främsta turistattraktionerna som de hängande husen vid floden Onyar, Plaza del Ayuntamiento, Rambla, katedralen, de arabiska baden och basilikan San Félix, tillsammans med hela det judiska kvarteret som har formats från 1100-talet, och som idag är ett av de bäst bevarade i Europa.

Denna fantastiska lägenhet till salu ligger på andra våningen i denna hörnbyggnad och har en boyta på 102 m² byggd yta, varav 81 m² är användbar yta. Bostaden utmärker sig genom ett bra insläpp av naturligt ljus, höga tak och en mycket hög kvalitet på inredningsdetaljerna.

Planlösningen erbjuder en trevlig dagdel med vardagsrum-matsal och ett kök med öppen planlösning, fullt utrustat och integrerat i rummet. Nattdelen har tre sovrum, inklusive ett master bedroom i svit med eget badrum, samt ett andra komplett badrum som betjänar de två övriga sovrummen.

Ett unikt tillfälle att förvärva en lägenhet med förstklassiga ytskikt, kombinerat med respekt för traditionen och det arkitektoniska arvet, i ett av Gironas mest emblematiska lägen.

Den har intyg om bebodbarhet och certifikat för energieffektivitet.

Plats

Girona stad, Girona Platsen har inte angetts.

Funktioner

  • Lägenhet
  • Sovrum: 3
  • Badrum: 2
  • Byggtomt: 0 m2
  • Luftkonditionering
  • Hiss
  • Energicertifikat (konsumtion): E
  • Energicertifikat (utsläpp): E

Hur kan vi hjälpa dig?

Hittade du ett fel?

Berätta vad du har upptäckt för att korrigera det

Amorteringskalkylator

€
€
%

2 381 € per månad*

+ 76 700 € skatter (75 000 €) & utgifter (1 700 €)*

*Observera att resultaten endast är en guide och inte ett inteckning eller offert.

Kontakta annonsören

Hur kan vi hjälpa dig?

€

This field is required

Kontrollera felen ovan

Ref. 9832277

Genom att skicka in detta formulär, bekräftar du att du samtycker till våra Användarvillkor och vår sekretesspolicy.

Dela

Relaterade fastigheter

3 sovrum Lägenhet till salu i Girona stad - 790 000 € (Ref: 8625207) 4 sovrum Lägenhet till salu i Girona stad - 635 000 € (Ref: 7327137) 3 sovrum Lägenhet till salu i Girona stad - 695 000 € (Ref: 9821358) 4 sovrum Lägenhet till salu i Calonge i Sant Antoni med pool - 625 000 € (Ref: 9627592)

Annons

  1. Spanien
  2. Katalonien
  3. Girona
  4. Girona stad
  5. 3 sovrum Lägenhet till salu i Girona stad - 750 000 € (Ref: 9832277)
Samtal