Populära fastighetssökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havsutsikt Hiss Lyxig Nybyggnad Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård
    Alicante Almería Barcelona Benahavís Calpe / Calp Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Estepona Fuerteventura Girona Ibiza Madrid Mallorca Marbella Mazarrón Mijas Murcia Málaga Orihuela Palma de Mallorca Teneriffa Torrevieja Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper

Populära hyressökningar

    Fincas/Hus på landet Hus Lägenheter Villor
    Havet/Stranden Havsutsikt Hiss Parkering/Garage Simbassäng Terrass/Balkong Trädgård Utsikt över bergen
    Alicante Almería Almuñécar Altea Barcelona Calvià Cartagena Costa Blanca Costa del Sol Dénia Gran Canaria Granada Ibiza Madrid Mallorca Marbella Murcia Málaga Nerja Orihuela Palma de Mallorca Teneriffa Torre-Pacheco Torrevieja Torrox Valencia
    Bläddra bland alla platser och fastighetstyper
  • Jag vill annonsera på thinkSPAIN

    Jag letar efter en fastighetsmäklare i:

    Alicante Almería Barcelona Castellón Cádiz Girona Granada Málaga Tarragona Valencia
    Se alla fastighetsmäklare
  • Karta / Rita ditt område

    Använd vår interaktiva karta för att hitta fastigheter

Senaste sökningar

    Fastighetsmäklare i Costa Almería Fastighetsmäklare i Ibiza Advokat / juridiskt ombud i Orihuela Advokat / juridiskt ombud i Valencia Fastighetsmäklare i San Javier Fastighetsmäklare i Costa de la Luz Advokat / juridiskt ombud i Torrevieja Fastighetsmäklare i Los Alcázares Advokat / juridiskt ombud i Costa Blanca Fastighetsmäklare i Costa del Sol Hypoteksmäklare i Málaga Fastighetsmäklare i Almuñécar Fastighetsmäklare i Mogán Besiktningsmän i Valencia
  • Hjälp och info

    Hur kan vi hjälpa dig?

    • Artiklar och guider
    • Annonsörsinloggning

    Populära sökningar

    Köpa fastighet i Spanien Flytta till Spanien Livet som pensionär i Spanien Leva i Spanien Arbeta i Spanien Topplägen & Fastigheter Ekonomi, juridik och skatteregler Hitta rätt fastighet Spansk kultur och livsstil Regioner i Spanien Flyttprocessen Transport Hälso- och sjukvård Hushåll Fastighetsmarknaden Alicante Språk och integration Säkerhet Mallorca Hitta jobb
  • Annonsörsinloggning
thinkSPAIN Logo Fastigheter

Lägenhet till salu i Guía de Isora, Teneriffa

  • 1 475 000 €
  • 201 m2
  • 3
  • 3
Fastigheter

1 475 000 €

Ref. 9841946

Samtal
  • 3 sovrum Lägenhet till salu i Guia de Isora med pool garage - 1 475 000 € (Ref: 9841946)
1/29

1 475 000 €

Lägenhet till salu i Guía de Isora, Teneriffa

  • 201 m2
  • 3
  • 3

Beskrivning

Denna bostad med tre sovrum ligger i Jardines de Abama, en av de mest ansedda bostadsanläggningarna i södra Teneriffa, inom Abama Golf Resort – en miljö som förenar integritet, lugn och exceptionella utsikter över Atlanten.

Fastigheten utmärker sig särskilt genom sina generösa dimensioner samt en planlösning som är utformad för att erbjuda rymd, komfort och integritet i alla utrymmen. Den har tre sovrum och tre högkvalitativt utrustade badrum, kombinerat med interiörer fyllda med dagsljus och en smidig övergång till utomhusmiljön.

En av objektets största fördelar är den exceptionella utomhusytan. Den rymliga terrassen och den privata trädgården med Jacuzzi har utformats som en naturlig förlängning av det inre, och skapar olika ytor för att leva utomhus. Härifrån njuter du av imponerande panoramautsikt över havet och ön La Gomera samt spektakulära solnedgångar året runt.

Tack vare sitt privilegierade läge i anläggningen, utan direkt bebyggelse framför, erbjuder lägenheten en hög grad av integritet och helt fria vyer. Därmed uppstår det särskilda lugn och den exklusivitet som Jardines de Abama är känt för. Bostadsanläggningen smälter harmoniskt in i naturlandskapet i Abama och kännetecknas av elegant arkitektur, subtropiska trädgårdar samt tillgång till högkvalitativa faciliteter, däribland golfbanan, gourmetrestauranger och den gyllene sandstranden.

Ett sällsynt tillfälle att förvärva en högkvalitativ bostad i ett av Teneriffas mest exklusiva och eftertraktade lägen – idealiskt både som andra bostad och som investering i södra delen av ön.

Abama Resort är ett exklusivt resort vid västkusten på Teneriffa, i kommunen Guía de Isora, cirka en halv timme från flygplatsen Süd Reina Sofía. Den 160 hektar stora lyxresorten rymmer den berömda 18-håls golfbanan, designad av Dave Thomas, med subtropisk trädgårdsmiljö och spektakulär havsutsikt, samt exklusiva hotellanläggningar, villor och högkvalitativa bostäder. Området, som är känt för sitt utmärkta klimat året runt, lockar alla som söker lugnet och integriteten i en lyxresort med högsta säkerhetsnivå, exklusiv Michelin-stjärnekök, ett fantastiskt spa, en av Europas bästa golfbanor, professionella tennisanläggningar och en vacker gyllene sandstrand.

Abama Resort har ett enastående läge, både avskilt från liv och rörelse i de stora semesterorterna i södra delen av ön som Costa Adeje, Playa de las Américas och Los Cristianos, vilka bara ligger 10–20 minuter bort, samt mycket nära alla bekvämligheter i den idylliska badorten Playa San Juan och dess strandpromenad, endast fem minuters bilresa bort. Lyxresortens fastigheter attraherar både investerare som letar efter garanterade avkastningar och ägare som vill njuta av sitt nya hem med panoramautsikt över havet, bergen eller golfbanan. I detta sammanhang drar de nytta av en professionell förvaltning som alltid tar hand om deras fastigheter, genererar inkomster och ger dem tillgång till tjänsterna på Ritz-Carlton-hotellet.

Jardines de Abama är en ny bostadsanläggning med 60 lyxlägenheter med ett, två eller tre sovrum, antingen i markplan med privat trädgård eller som maisonettebostäder med generösa terrasser mellan 22 och 116 m².

Lägenheterna har byggts med förstklassiga material och kännetecknas av sin rymd, med bebyggda ytor mellan 83 och 200 m². De är fullt utrustade med vitvaror och möbler från välkända varumärken som Porcelanosa, Axor-Hansgrohe och Duravit och är omedelbart inflyttningsklara. Varje enhet har ett master bedroom med badrum en suite, inbyggda garderober, ett fullt utrustat öppet kök samt ett vardags- och matområde med stora fönsterpartier som ger utsikt över den omgivande naturen samt över havet, ön La Gomera eller golfbanan.

Varje lägenhet har dessutom ett energibesparande system för att minska miljöpåverkan, en parkeringsplats i garage i källare samt ett privat förråd.

Ägare av Jardines de Abama blir automatiskt medlemmar i Abama Prestige Owners Club och får tillgång till förstklassiga tjänster på hotellet The Ritz-Carlton Abama, inklusive conciergeservice, uppvärmda pooler, rumsservice, barnklubb, städservice, Michelin-stjärnrestauranger och spa. Dessutom erbjuder resorten en strand, professionella tennisanläggningar och en av Europas bästa golfbanor.

Förvaltningsbolaget sköter den turistiska uthyrningen av fastigheten under perioder då ägaren inte använder den själv, vilket kan ge extra inkomster och gör att fastigheten alltid hålls i oklanderligt skick.

Plats

Guía de Isora, Teneriffa Plats tillhandahålls av annonsören
  • 35km till flygplatsen

Funktioner

  • Lägenhet
  • Sovrum: 3
  • Badrum: 3
  • WC: 1
  • Byggtomt: 0 m2
  • Byggt år: 2025

Hittade du ett fel?

Berätta vad du har upptäckt för att korrigera det

Amorteringskalkylator

€
€
%

4 684 € per månad*

+ 97 575 € skatter (95 875 €) & utgifter (1 700 €)*

*Observera att resultaten endast är en guide och inte ett inteckning eller offert.

Kontakta annonsören

Hur kan vi hjälpa dig?

€

This field is required

Kontrollera felen ovan

Ref. 9841946

Genom att skicka in detta formulär, bekräftar du att du samtycker till våra Användarvillkor och vår sekretesspolicy.

Dela

Relaterade fastigheter

3 sovrum Lägenhet till salu i Guía de Isora med pool garage - 1 690 000 € (Ref: 9750845) 3 sovrum Lägenhet till salu i Guía de Isora med pool garage - 1 300 000 € (Ref: 9080731) 2 sovrum Lägenhet till salu i Guía de Isora med pool garage - 1 250 000 € (Ref: 9357486) 2 sovrum Lägenhet till salu i Guía de Isora med pool - 1 510 000 € (Ref: 6049752)

Annons

  1. Spanien
  2. Kanarieöarna
  3. Teneriffa
  4. Guía de Isora
  5. 3 sovrum Lägenhet till salu i Guía de Isora med pool garage - 1 475 000 € (Ref: 9841946)
Samtal